PAST MAYORS

Alex S. Binghay, Municipal Mayor 2019 – 2022 | 2001 – 2010 | 1988 – 1998

Marcelo Ike Pilapil, Municipal Mayor 1998 – 2001

Jose P. Narvios Jr., Municipal Mayor March – June 1998

Vicenta Dumdum, Officer-In-Charge (OIC) Mayor 1986 – 1987

Socrates Gonzalez, Municipal Mayor 1967 – 1986

Exasperanza Sanchez-Binghay, Municipal Mayor 1955 – 1967

Rizalina A. Migallos, Municipal Mayor 1947 – 1955

Eufracio Yntig, Municipal Mayor 1945 – 1946

Adolfo K. Gonzalez, Municipal Mayor 1943 – 1945

Temestocles R. Gonzalez, Municipal Mayor 1942 – 1943

Santos L. Migallos, Municipal Mayor 1941 – 1942

Dominador Sanchez, Alcalde Municipal President 1934 – 1941

Felipe Pilapil, Municipal President 1931 – 1934

Melquiades R. Gonzalez, Municipal President 1928 – 1931

Simeon T. Paulin, Municipal President 1916 – 1928

Sixto Milan, Municipal President 1899 – 1916

Dominador Sanchez, Alcalde 1895 – 1899

Dominador Sanchez, Alcalde 1889 – 1895

Filomeno Narvios, 1889

Simeon Pilapil, Alcalde 1872 – 1889

About Us

Office Hours

Office Hours:
Open Monday to Friday
8:00 AM - 5:00PM
for public services

Contacts

Telephone Numbers:
(032) 254 2171
(032) 254 2173
(032) 254 2175
(032) 345 8220

Email Add: lgu_balamban[at]yahoo.com

Visitor Counter

Location

Facebook Page

Republic of the Philippines

All content is in the public domain unless otherwise stated.

About GoVPH

Learn more about the Philippine government, its structure, how government works and the people behind it.

GOV.PH
Open Data Portal
Official Gazette
To Top
© Municipality of Balamban, Cebu. All rights reserved. Powered by .